W kwietniu 2019 roku badanie aparatem PlusOptix gratis – w wizycie okulistycznej
Plusoptix Emily – diagnostyka u najmłodszych
Autor: Ewa Wesołowska-Kiełb
Artykuł opublikowano w CX News nr 1/35/2011
Rodzice zazwyczaj nie wiedzą, że ich dzieci muszą „nauczyć się” dobrze widzieć. Oczy, nerw wzrokowy oraz mózg we wczesnym dzieciństwie uczą się ze sobą współpracować. Postępy dziecka w mowie czy w chodzeniu można z łatwością obserwować, natomiast to czy, i jak dziecko widzi pozostaje często dla rodziców niewidoczne. W pierwszych latach życia zaburzenia widzenia mogą prowadzić do amblyopii czyli osłabienia zdolności widzenia w jednym oku (tzw. leniwe oko). Niewykrycie tej wady w odpowiednim czasie może doprowadzić do trwałego niedowidzenia, którego nie będzie można już skorygować. Z czasem prawidłowe widzenie pozostanie już tylko w jednym – zdrowym oku, a wada w drugim oku pozostanie na całe życie. Dlatego też tak ważna jest wczesna diagnoza oraz prawidłowe leczenie.
Autorefraktometr pediatryczny Emily firmy Plusoptix jest jedynym dostępnym na rynku urządzeniem przeznaczonym do walki z amblyopią. Jest niezastąpionym narzędziem we wczesnej diagnostyce zaburzeń widzenia u niemowlaków oraz dzieci przedszkolnych. Pozwala na wykonanie pełnego badania wad wzroku oraz sprawdzenie czy oko funkcjonuje prawidłowo.
Funkcje aparatu Emily:
- badanie refrakcji obuocznej oraz jednoocznej,
- pomiar wykonywany z odległości 1 metra,
- pełne badanie refrakcji, pomiar średnicy źrenicy, rozstawu źrenic oraz kierunku spojrzenia,
- pełna dokumentacja wyników badania.
Procedura badania
Wykonanie badania jest łatwe, szybkie oraz komfortowe dla małego pacjenta. Podczas badania urządzenie wydaje charakterystyczny przykuwający uwagę dziecka dźwięk.
Ta chwila wystarczy, aby pomiar został wykonany. Urządzenie przeprowadza badanie automatycznie, gdy tylko kamera uchwyci oboje oczu dziecka. Pomiar jest wykonywany z odległości 1 metra i trwa niecałą sekundę. Wyniki są widoczne natychmiast na ekranie.
Wyniki pomiarów
Pomiar może być wykonany przy nierozszerzonych jak i rozszerzonych źrenicach. Można także zbadać pacjenta w okularach, które nosi na co dzień, aby sprawdzić czy zostały dobrze dobrane. Ponieważ obydwoje oczu mierzymy jednocześnie, wyniki są dokładne przy nierozszerzonych źrenicach. Od tej reguły jest jeden wyjątek – przy nadwzroczności wyniki mogą być zafałszowane poprzez akomodację pacjenta. W takim wypadku można użyć specjalnych okularów o mocy +3D, które są przeznaczone do szybkiego przetestowania akomodacji. Przy badaniu z rozszerzonymi źrenicami należy pamiętać, że szerokość źrenicy nie może przekraczać 8 mm.
Dokumentacja
Plik wideo jest nagrywany podczas każdego badania. Film może posłużyć jako narzędzie pomocnicze przy wytłumaczeniu rodzicom konieczności dalszych badań lub leczenia ich pociechy. Ponadto wyniki pomiaru mogą być wydrukowane. Raporty z pomiarów są przeznaczone dla rodziców, którzy na pewno pokażą je rodzinie i przyjaciołom, co może posłużyć jako reklama usług gabinetu.
Urządzenie posiada także wbudowaną bazę danych co pozwala na przegląd wszystkich dotychczasowych wyników pomiarów jednego pacjenta w porządku chronologicznym.