Skip to content
Menu

Centrum Okulistyczne Dr Barnyk

Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Oczu

Laser Okulistyczny YAG/SLT

LASER OPTIMIS II QUANTEL

W zaćmie oraz jaskrze  wykorzystując  Laser Optimis II Quantel  wykonujemy – kapsulotomię, irydotomię oraz selektywną trabekuloplastykę – SLT.

Kapsulotomia laserowa

Wtórne mętnienie tylnej torebki soczewki występuje w około 50% prawidłowo wykonanego zabiegu usunięcia zaćmy. Czas wystąpienia „wtórnej zaćmy” to zwykle okres do 2 lat po zabiegu wymiany soczewki. Towarzyszy temu pogorszenie widzenia. Za pomocą specjalnej wiązki światła o wysokiej energii światła uzyskujemy przecięcie mętniejącej tylnej torebki soczewki (kapsulotomia). Dzięki kapsulotomii uzyskujemy poprawę widzenia w bardzo szybkim czasie. Zwykle ma to miejsce już w dniu następnym po zabiegu laserowym.

Irydotomia laserowa

W niektórych postaciach jaskry dochodzi do utrudnionego krążenia płynu komorowego pomiędzy tylną a przednią komorą oka.  Prowadzi to przede wszystkim do podwyższenia ciśnienia w oku a czasami nawet do tzw. ataku jaskry. Stan taki grozi bardzo szybkim uszkodzeniem nerwu wzrokowego i nawet całkowitą utratą widzenia.  Bardzo skuteczną metodą leczenia w takim przypadku jest wykonanie irydotomii laserowej w tęczówce czyli wykonanie specjalnego otworu, który usprawnia  przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. W szczególnych przypadkach u osób chorujących na jaskrę wykonuje się także irydotomię laserową jako profilaktykę ataków jaskry.

Irydotomia laserowa w oku z jaskrą (otwór – tu widoczny jako czarny punkt na tęczówce).

Selektywna  Trabekuloplastyka  Laserowa  (SLT)

SLT – selektywna trabekuloplastyka to metoda stosowana w leczeniu jaskry.

SLT jest bardzo precyzyjnym i delikatnym zabiegiem. W wielu przypadkach jaskry pozwala na unormowanie ciśnienia śródgałkowego.  Dzięki temu możemy zredukować ilość lub częstość  stosowanych kropli przeciw jaskrowych lub nawet na ich czasowe odstawienie.

Zabieg SLT w oku z jaskrą.

Z satysfakcją informujemy że najnowszy laser YAG OPTIMIS II QUANTEL do zabiegów kapsulotomii, irydotomii oraz zabiegów SLT jest na wyposażeniu naszego Centrum Okulistycznego Dr Barnyk  i jest zawsze w pełni dostępny.